Graham Scarr – Biotensegracja

65.00

Graham Scarr
Szczegółowy przewodnik po zagadnieniach biotensegracji. Osteopata Graham Scarr w klarowny sposób tłumaczy zawiłości konceptu, od jego podstaw, aż po ostatnie badania. Autor w dużej mierze korzysta z doświadczeń i współpracy Stephena Levina. Tłumaczy mięśniowo-szkieletową anatomię w świetle nowych badań w sposób przystępny zarówno dla nowicjusza jak i eksperta.

ISBN 978-83-942605-0-7

Kategoria:

Opis

W przeciągu wielu lat tensegracja była omawiana w wielu naukowych publikacjach. Struktury tensegracyjne, składające się z elementów kompresyjnych zawieszonych w sieci naprężeń, cechują się ciekawymi i często nieintuicyjnymi właściwościami. Pogląd, że biologiczne systemy przejawiają podobne do tensegracji cechy w skali mikro i makro – zwany biotensegracją – koresponduje z doświadczeniami terapeutów manualnych pracujących z tkankami miękkimi człowieka.

Biotensegracja jest strukturalną zasadą projektowania, która opisuje relacje pomiędzy każdą częścią organizmu. Jest mechanicznym systemem integrującym je w pełni funkcjonalną jednostkę. Jest modelem konceptualnym, który przyczynia się do zmiany paradygmatu w biomechanice i zmienia sposób naszego myślenia o funkcjonalnej anatomii.

W „Biotensegracji – Strukturalnej podstawie życia” Scarr w przystępny sposób tłumaczy te koncepcje – od podstawowych reguł po ich znaczenia w funkcjonalnej anatomii i teorii biomechaniki. Książka odpowiada na pytanie „czym jest biotensegracja?” Wskazuje na przyczynę, dla której wszystkie fizyczne formy są wynikiem interakcji pomiędzy naturalnymi siłami fizycznymi i fundamentalnymi prawami, jakie je regulują; pokazuje, jak zrozumienie prostych zasad prowadzi do lepszego poznania ciała człowieka jako zintegrowanej i hierarchicznej jednostki. Zasady biotensegracji tworzą część podstawowej nauki będącej podstawą klinicznego rozumowania oraz przekształca tradycyjne postrzeganie biomechaniki.

Książka inspiruje czytelnika, by spojrzeć głębiej na struktury biologiczne i odnaleźć własny sposób zastosowania tej metody.

 

 

Graham Scarr
Graham Scarr jest praktykującym osteopatą, członkiem Society of Biology oraz Linnean Society. Szczególnie interesuje się mechaniką żywych struktur. Zafascynowany licznymi przykładami geometrycznych wzorów i kształtów natury, przez wiele lat badał ich rolę i znaczenie. Jako absolwent mikrobiologii, po wielu latach praktyki w bakteriologicznych laboratoriach badawczych, obecnie jest jednym z członków grupy badaczy szczególnie zainteresowanych znaczeniem biotensegracji dla biomechaniki i praktyki klinicznej. Ściśle współpracuje z chirurgiem ortopedą Stephenem Levinem, który pierwszy docenił znaczenie biotensegracji w odniesieniu do żywych organizmów, stworzył nowy model relacji struktura–funkcja w biologii człowieka i opublikował na ten temat wiele artykułów naukowych.

 

Graham Scarr – Biotensegracja